Jak funguje termovizní zobrazování

Všechny objekty, jak přírodní, tak umělé, vyzařují infračervenou energii jako teplo. Detekováním velmi jemných teplotních rozdílů u všeho, co je v zorném poli, technologie infračerveného (nebo termálního) zobrazování odhaluje, co by jinak zůstalo neviditelné pro lidské oko. Dokonce i v úplné tmě a za náročných povětrnostních podmínek poskytuje termovizní technologie schopnost vidět neviditelné. Původně vyvinutá pro spotřebitelský trh, termovize byla od té doby přijata lovci a týmy záchranářů.
  • Pro běžné spotřebitele a bezpečnostní personál termovize detekuje podezřelé aktivity na velké vzdálenosti v úplné tmě a přes mlhu, kouř, prach, vegetaci a další překážky. To umožňuje důstojníkům přiblížit se v tichém režimu a rychleji činit informovaná rozhodnutí. Kamery mohou být ruční, namontované na vozidle, stativu nebo zbrani.
  • Pro bezpečnostníFor security a sledovací systémy, termovizní kamery doplňují CCTV kamery pro zajištění komplexní detekce hrozeb a bezproblémově se integrují do větších sítí.
  • Pro prediktivní údržbu termovizní technologie odhaluje "horká místa", kde může být porucha nevyhnutelná v mnoha elektrických a průmyslových zařízeních a instalacích.
Abychom pochopili termovizní zobrazování, je důležité pochopit něco o světle. Množství energie ve světelné vlně souvisí s její vlnovou délkou: Kratší vlnové délky mají více energie. U viditelného světla má fialová nejvíce energie a červená nejméně. Hned vedle spektra viditelného světla je spektrum infračerveného světla.

INFRAČERVENÉ SVĚTLO LZE ROZDĚLIT DO TŘÍ KATEGORIÍ:

  • Blízké infračervené (near-IR) - Nejbližší viditelnému světlu, near-IR má vlnové délky, které se pohybují od 0,7 do 1,3 mikronů, neboli 700 miliardtin až 1 300 miliardtin metru.
  • Střední infračervené (mid-IR) - Mid-IR má vlnové délky v rozmezí od 1,3 do 3 mikronů. Jak near-IR, tak mid-IR jsou používány řadou elektronických zařízení, včetně dálkových ovladačů.
  • Termální infračervené (thermal-IR) - Termální-IR zabírá největší část infračerveného spektra s vlnovými délkami od 3 mikronů až přes 30 mikronů.
Hlavním rozdílem mezi termálním IR a ostatními dvěma je to, že termální IR je vyzařováno objektem, místo aby se od něj odráželo. Infračervené světlo je vyzařováno objektem kvůli tomu, co se děje na atomové úrovni.

ZVLÁŠTNÍ OBJEKTIV TERMOVIZNÍHO PUŠKOHLEDU ZAMĚŘUJE INFRAČERVENÉ SVĚTLO VYZAŘOVANÉ VŠEMI OBJEKTY V ZORNÉM POLI

Zaostřené světlo je skenováno fázovým polem infračervených detektorových prvků. Detektorové prvky vytvářejí velmi podrobný teplotní vzor nazývaný termogram. Detektorové pole potřebuje k získání teplotních informací pro vytvoření termogramu pouze asi jednu třicetinu sekundy. Tyto informace jsou získávány z několika tisíc bodů v zorném poli detektorového pole.

Termogram vytvořený detektorovými prvky je přeložen do elektrických impulzů.

Impulzy jsou odeslány do jednotky pro zpracování signálu, což je obvodová deska s vyhrazeným čipem, která překládá informace z prvků do dat pro zobrazení.

Jednotka pro zpracování signálu odesílá informace na displej, kde se zobrazují jako různé barvy v závislosti na intenzitě infračerveného vyzařování. Kombinace všech impulzů ze všech prvků vytváří obraz.

Na rozdíl od tradiční většiny zařízení pro noční vidění, která používají technologii zlepšení obrazu, je termovizní zobrazování vynikající pro detekci lidí nebo práci v téměř absolutní tmě s minimálním nebo žádným okolním světlem (tj. hvězdy, měsíční svit atd.)

TABULKA POROVNÁNÍ PUŠKOHLEDŮ
ATN Thor 4 ATN Thor LT ATN X-Sight 4k ATN X-Sight ltv