INFRAČERVENÉ SVĚTLO LZE ROZDĚLIT DO TŘÍ KATEGORIÍ:
- Blízké infračervené (near-IR) - Nejbližší viditelnému světlu, near-IR má vlnové délky, které se pohybují od 0,7 do 1,3 mikronů, neboli 700 miliardtin až 1 300 miliardtin metru.
- Střední infračervené (mid-IR) - Mid-IR má vlnové délky v rozmezí od 1,3 do 3 mikronů. Jak near-IR, tak mid-IR jsou používány řadou elektronických zařízení, včetně dálkových ovladačů.
- Termální infračervené (thermal-IR) - Termální-IR zabírá největší část infračerveného spektra s vlnovými délkami od 3 mikronů až přes 30 mikronů.
ZVLÁŠTNÍ OBJEKTIV TERMOVIZNÍHO PUŠKOHLEDU ZAMĚŘUJE INFRAČERVENÉ SVĚTLO VYZAŘOVANÉ VŠEMI OBJEKTY V ZORNÉM POLI
Zaostřené světlo je skenováno fázovým polem infračervených detektorových prvků. Detektorové prvky vytvářejí velmi podrobný teplotní vzor nazývaný termogram. Detektorové pole potřebuje k získání teplotních informací pro vytvoření termogramu pouze asi jednu třicetinu sekundy. Tyto informace jsou získávány z několika tisíc bodů v zorném poli detektorového pole.
Termogram vytvořený detektorovými prvky je přeložen do elektrických impulzů.
Impulzy jsou odeslány do jednotky pro zpracování signálu, což je obvodová deska s vyhrazeným čipem, která překládá informace z prvků do dat pro zobrazení.
Jednotka pro zpracování signálu odesílá informace na displej, kde se zobrazují jako různé barvy v závislosti na intenzitě infračerveného vyzařování. Kombinace všech impulzů ze všech prvků vytváří obraz.
Na rozdíl od tradiční většiny zařízení pro noční vidění, která používají technologii zlepšení obrazu, je termovizní zobrazování vynikající pro detekci lidí nebo práci v téměř absolutní tmě s minimálním nebo žádným okolním světlem (tj. hvězdy, měsíční svit atd.)